Keşap

Tarihçe

Keşap’ın çevresinin tarihi M.Ö. kadar dayanmaktadır. Keşap’ın tarihi Giresun, Trabzon ve Şebinkarahisar ile birlikte düşünmek gerekir. Keşap ve çevresi M.Ö 6. yy’larda Ahameni(Pers) İmparatorluğunun 3. ve 2. yy’larda ise Selefki Asya Krallığının Sınırları içinde bulunur. M.Ö. 183-68 yıllarında Pontus Krallığının daho sonra Roma İmparatorluğu’nun eline geçer. M.S. 395 te Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Doğu Roma, diğer adıyla Bizans İmparatorluğu’nun payına düşer. Bölge M.S. 6.yy’da Merkezi İran’da bulunan Sasanilerin saldırısına uğrar.

Keşap ilk defa 11.yy’ın sonlarına doğru Doğu Türkler’in hâkimiyeti altına ama bu, haçlı seferleri sebebi ile uzun sürmez. Türkler geriye çekildikten sonra, tekrar Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’na kalır. 1204’te ise Trabzon Rum (Kommenos) İmparatorluğu’nun mülkü olur. 1397 den sonra Keşap’a Oğuzların Çepni boyu etkili olmaya başlar. Bu etki Giderek artar. Bununla birlikte, yöre hala Trabzon Rum (Kommenos) İmparatorluğu’na bağlıdır. 1467 de Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethetmeye giderken burayı Osmanlı sınırları içine alır.

Coğrafi Yapı

Keşap’ın Coğrafi konumu; güneybatısında Giresun Merkez ve Dereli, doğu­sunda Espiye, güneydoğusunda ise Yağlıdere ilçeleri yer almaktadır: Doğu, gü­neydoğu ve güneybatı sınırlarını genellikle dağ sırtları belirler.

Yüzölçümü ise 222 km2 ‘dir.

Yerleşim Bölgeleri:

İlçe; Merkez, Karabulduk ve Yolağzı olmak üzere üç coğrafi bölgeye ayrılır. Va­di yamaçları dışındaki yerleşim yerleri Güneyköy, Kayabaşı, Dokuztepe, Taflancık, Karaisak, Saraycık gibi sırtlardır.

Dağları:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İlçenin en büyük dağı güneyde Geçit ve Erköy arasındaki Karadağ’dır. Denize paralel bir görünüm seyreden bu dağın ortalama yüksekliği 1200 m’dir.

Kuzeydoğuda Ocak, Bozarı, Armelit, doğuda Sancaklı, Töngel ve Topgediği, ortada Demirci ve Evliya, güneyde Kabak tepeleri ilçenin önemli tepeleridir.  Bunlar,dan Bayramşah köyü üstündeki Armelit tepesi 622 m., Çakırlı köyü üstündekiTöngel tepesi 616 m., Yünlüce köyü üstündeki Topgediği tepesi ise 692 m. yük­sekliktedir.

Dereler:

Keşap sınırları içinde küçüklü büyüklü birçok dere vardır. Batıdan doğuya doğ­ru denize dökülen dereler, Kargın, Dutyalısı, Taflan, Keşiş, Keşap, Torağzı, Kömür­lük (Kabaldar), Yolağzı, Killik, Demirci, Kalecik ve Değirmenağzı dereleridir.

İklim:

Keşap’ta yazlar sıcak, kışlar ılık geçmektedir. Her mevsimde yağmur bolca yağ­dığı için yıllık nem oranı ortalama % 75’dir. Yağış ve nem; bitkilerin gür olmasında önemli rol oynar. Yemyeşil ve gür bitki örtüsü içinde en çok pay fındık ağaçlarının-dır. Bunlar 10.000 hektara yakın yer tutar. Kıyının hakim bitki örtüsü olan fındık ağaçları 700 metre yüksekliğe kadar varlık gösterir. 700 metre yükseklikten sonra­ki yerler ise ormanlıktır.

Ulaşım

İlçemiz D10 Devlet Karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe Merkezi Giresun’a 12 km. uzaklıktadır.  En yakın hava limanı Trabzon İlinde bulunmaktadır yaklaşık bir buçuk saatte ulaşılmaktadır. İlçenin tüm köyleriyle yol bağlantısı vardır.   Bayramşah, Gönüllü, Yolağzı, Yazlık ve Altınpınar köylerinin yolları asfalt kaplamadır. Diğer köy yolları ise yer yer beton yoldur.  Taşımacılıkta deniz yolundan faydalanılmamaktadır. İlçemizde konaklama tesisi olarak Keşap Giresun istikametinde 3 km batıda bulunan 80  yatak kapasiteli Amazon Aretias Hotel bulunmaktadır. Ayrıca ilçemiz merkezinde mevcut öğretmenevi 23 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Kaynak:www.kesap.gov.tr