Çanakçı

Tarihi

1461 de Osmanlı Egemenliğine giren bölge 1879 yılında Görele ilçesinin kurulmasıyla bu ilçeye bağlanmıştır. 1916 yılında Rus işgali altında kalan ilçe 13 Şubat 1918 tarihinde Görele ile birlikte bu işgalden kurtulmuştur. 1960  yılından  beri  Görele  İlçesine  bağlı  bucak iken, buradan ayrılarak  29 Ağustos 1991  tarihinde  3644  Sayılı  Kanunla  İlçe olmuştur. Eskiden beri Çanakçı İlçe merkezinde üretilmekte olan ağaç kap ve çanaklar nedeniyle “Çanak ustasının bulunduğu yer” anlamında bu günkü merkezin adı ortaya çıkmış ve ÇANAKÇI adı buradan gelmiştir. Bucak olarak önceleri  Yeşilköy   köyümüzün   Beyli   bağlısında   bulunan  merkez, sonraki   yıllarda bugünkü   yerine nakledilmiştir.

Coğrafi Yapı

İlçemiz    arazisinin   yaklaşık   % 15’i   tarım,  % 46’sı  çayır  ve  mera  % 33’ü ormanlık  ve  fundalık, % 6’sı da  tarım  dışı  meskun  sahalardır. Bitki örtüsünü İlçe merkezi çevresinde fındık ve çay yüksek kesimlerde orman ürünleri oluşturur. Bölge engebeli ve dağlarla kaplı olup, yerleşim dağınıktır. Başlıca tepelerimiz Karınca Kale, Tacca Tepe ve Akköy Tepeleridir. Akarsularını Çöcen Deresi, Bal Deresi, Sis Deresi ve bunların birleştiği Çanakçı Deresi teşkil eder. Arazi oldukça sarp ve yamaçlı olup, yerleşim çok dağınıktır. Çanakçı Deresi İlçemizi ikiye   bölerek   yol güzergahını izleyip Görele İlçesinde denize dökülmektedir.

İklimi tipik bir Karadeniz iklimi olup, yazları  serin, kışları  ılık  ve  her mevsim bol yağışlı olup, kışın yükseklere bolca kar düşer.

İlçemizin  kuzeyi,  doğusu  ve  batısı  Görele  İlçesiyle  çevrili  olup,  güneyinde Gümüşhane İlinin Kürtün, güneydoğusunda da Trabzon’un Şalpazarı İlçesiyle sınırlıdır.

İlçenin yüzölçümü 205 km² olup, İlçe merkezinin rakımı 150-160 M’dir.

Kaynak: www.canakci.gov.tr